29 listopada, 2012
Partnerstwo techniczne z Bryan Herta Autosport - zwycięzcami Indianapolis 500.

Millers Oils ogłasza współpracę technologiczną z Bryan Herta Autosport
BHA wykorzystuje nanotechnologię w celu redukcji tarcia oraz lepszych osiągów.

Yorkshire, England – Firma Millers Oils rozpoczyna współpracę z Bryan Herta Autosport, czego
efektem będzie pierwsze wykorzystanie olejów z cząstkami nano w IndyCar. Współpraca obejmuje wszystkie starty BHA, w tym: zespół IndyCar Barracuda Racing, F1600 oraz Indy Lights. Celem współpracy jest zwiększenie osiągów oraz wydajności podzespołów, dzięki obniżeniu tarcia. Zastosowane zostaną rozwinięte formulacje olejów serii Nanodrive, które już zostały sprawdzone w wielu aplikacjach, w wielu dziedzinach sportów motorowych.
Umowa została oficjalnie podpisana w październiku, a prace nad nowymi formulacjami już się rozpoczęły. Redukcja strat wynikających z tarcia, zarówno w silniku, jak i układzie przeniesienia napędu zapewni nie tylko wyższą moc, ale pozwoli także na obniżenie temperatury pracy, co przynosi znakomity efekt w aerodynamice pojazdu – potrzeba mniej powietrza do chłodzenia podzespołów, a więc można zastosować mniejsze chłodnice. BHA oraz Millers Oils przeprowadzą testy, które pozwolą określić, która formulacja przyniesie najwięcej korzyści.

“Motorsport to szczególnie wymagające środowisko dla środków smarnych, jest więc dla nas znakomitą platformą pozwalającą na rozwój naszych najnowszych technologii,” powiedział David McCann, manager ds. rozwoju rynków z Millers Oils. “Seria wyścigowa IndyCar, która jest w USA królową motorsportu, jest znana na całym świecie. Nasze partnerstwo z BHA pozwoli wykorzystać pozytywny wizerunek tej serii wyścigowej do wzmocnienia wizerunku marki Millers Oils, a także pozwoli na prezentację naszych osiągnięć technologicznych.”

Oleje Millers Oils Nanodrive zostały stworzone w celu redukcji tarcia, zwiększenia mocy, oraz wydłużenia żywotności komponentów. Nanocząstki użyte w tych produktach charakteryzują się znacznie niższym współczynnikiem tarcia, niż konwencjonalne dodatki do olejów, takie jak dwusiarczek molibdenu. Niezależne testy przeprowadzone na wyczynowym silniku wykazały średni wzrost mocy na poziomie 5,6% , oraz zmniejszenie zużycia komponentów silnika na poziomie do 80%, w porównaniu do olejów zawierającyh molibden..
“Różnice czasowe w wyścigach IndyCar są tak niewielkie, że każda, nawet minimalna poprawa wydajności silnika, jest łatwa do zmierzenia” powiedział inżynier wyścigowy Barracuda Racing, Todd Malloy. “Millers Oils ma niezrównane doświadczenie w produkcji olejów o niskim tarciu, i nie możemy się doczekać, pierwszych wyścigów, w których oleje Nanodrive zapewnią nam przewagę nad resztą stawki, zwłaszcza na szybkich torach owalnych, takich jak Indianapolis.”

“Większa znajomość marki Millers Oils na świecie, przynosi korzyści także dla naszego, polskiego oddziału Millers Oils. Zwłaszcza, że Millers Oils podejmuje współpracę z jednym z najlepszych zespołów IndyCar, serii, która jest w USA jest znacznie bardziej popularna, niż F1. Na polskim rynku, oleje serii Nanodrive zostały bardzo ciepło przyjęte przez profesjonalne zespoły rajdowe i wyścigowe. Oczywiście – polski motorsport, głównie ze względu na budżety zespołów, oraz brak odpowiedniej infrastruktury (tylko jeden tor – w Poznaniu), prezentuje, niestety niższy poziom, niż ten USA czy Wielkiej Brytanii, jednak korzyści ze stosowania olejów Millers Oils Nanodrive są dokładnie takie same. I to właśnie, m.in. ze względu na ograniczone budżety, profesjonalnych zespołów nie stać na to, aby oszczędzać na oleju.”, powiedział Marcin Majcher z firmy DIFF, wyłącznego dystrybutora Millers Oils w Polsce.

MILLERS OILS

Firma Millers Oils została założona w 1887 roku przez John’a Watson Miller, i od samego początku znana była z innowacyjności. Jako pierwsza zaprezentowała olej silnikowy dedykowany do samochodów Diesel, a obecnie ciężko pracuje na wizerunek światowego lidera w technologii redukcji tarcia. W styczniu 2012, firma Millers Oils przedstawiła oleje silnikowe wykorzystujące najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nanotechnologii. Podczas testów, oleje Nanodrive zanotowały o 33% niższe tarcie w temperaturze pracy 100 -110 stopni C, w porównaniu do konkurencyjnego oleju o tej samej lepkości. Doświadczenie zdobyte przez Millers Oils w motorsporcie jest wykorzystywane przy produkcji olejów do samochodów osobowych, pojazdów użytkowych, klasycznych oraz przemysłowych środków smarnych.
W Polsce, marka Millers Oils jest obecna od 2008 roku.

BRYAN HERTA AUTOSPORT

Zespół założony przez legendarnego kierowcę Bryan’a Herta oraz wybitnego inżyniera wyścigowego Steve’a Newey, Bryan Herta Autosport (BHA) to zespół wygrywający od 2009 roku wyścigi w serii Firestone Indy Lights, oraz zespół, z którym Dan Wheldon odniósł zwycięstwo (2011) w słynnym Indianapolis 500. Zespół, któy mieści się właśnie w Indianapolis, zadebiutował w swym oryginalnym składzie w serii IndyCar w 2010 roku, w wyścigu Indianapolis 500. W sezonie 2012, BHA połączyło siły z Bowen and Bowers Motorsports, Inc. (BBM) co pozwoliło na stały udział w serii IZOD Indycar Series kanadyjskiemu zawodnikowi Alex Tagliani.  Bazujący w Toronto, Ontario – Bowen and Bowers Motorsports, Inc. jest prowadzona przez dwóch doświadczonych w branżach: sportowej i rozrywkowej, przedsiębiorców Chris’a Bowers oraz David’a Bowen. Za zaplecze finansowe odpowiada Trapeze Asset Management Inc. Więcej informacji na: www.bryanhertaautosport.com.